Идентификация



ЯСЕН Е НОСИТЕЛЯТ НА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРНА КРИТИКА „НЕШО БОНЧЕВ“ Печат Е-мейл
Написано от Връзки с обществеността   

Литературният критик Панко Кирилов Анчев бе определен за носител на Националната награда за литературна критика „Нешо Бончев“ за 2016 година. Това стана ясно на провелото се на 23 март 2016 година в Министерство на културата на Република България заседание на комисия, назначена със Заповед №169/22.03.2016 година на кмета на община Панагюрище.

Номинации за носители на престижната награда за литературна критика „Нешо Бончев“ тази година са направени от Съюза на българските писатели – номинация за литературния критик Панко Анчев, от Съюза на независимите български писатели – номинация за акад. проф. д-р на филологическите науки Иван Радев, от Съюза на свободните писатели – номинация за литературния критик Кирил Попов, от Клуба на носителите на наградата „Нешо Бончев“ – номинация за литературния критик Панко Анчев.

Номинациите са разгледани от комисия в състав: доц. д-р. Венцислав Велев – началник отдел „Регионални дейности“ в Министерство на културата, г-жа Галина Матанова – заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ на община Панагюрище, проф. Симеон Янев – литературен критик, г-жа Катя Зографова – носител на наградата „Нешо Бончев“ за 2015 година и Иван Станчев – председател на фондация „Съкровищата на Панагерик“.

След обсъждане на номинациите комисията определи носител на Националната награда за литературна критика „Нешо Бончев“ за 2016 година да бъде Панко Анчев.

Панко Кирилов Анчев – литературовед, литературен критик, публицист, историк и философ. Роден е на 25 март 1946 година във Варна. През 1971 година завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалност „Българска филология“. Бил е главен редактор и директор на книгоиздателството „Георги Бакалов“. Сега е отговорен редактор на списанието за литература и изкуство „Простори“. Автор е на книги с литературна история, културология, философия на историята, политология, литературна критика.

Член на СБП и Български ПЕН-център. Той е почетен доктор на Литературния институт „Максим Горки“ в Москва. Носител е на Националната литературна награда „Атанас Далчев“ за 2008 година, Наградата на СБП на името на Богомил Нонев за есеистика, публицистика и журналистика за 2010 година и на Наградата на СБП за литературна критика за 2014 година. Живее във Варна и Велико Търново.

Панко Анчев е активен публицист. Публицистиката му е насочена главно към осветяване и обяснение на проблемите и явленията в съвременния живот, а не толкова в актуалните факти, събития и личности. Затова търси причините, а не сензацията и не произнася партийни присъди. В този смисъл Панко Анчев продължава традициите в българското литературознание и литературната критика, положени през Възраждането от Нешо Бончев. На него той посвещава няколко студии и статии, публикувани в периодичния печат, а също и в първата му книга „Творци и слово“ (1982) под заглавие „Нешо Бончев“ и в книгата „Философия на литературната история“ (2004) под заглавие „Нешо Бончев. Другата идея на Българското възраждане“.

Панко Анчев е изследовател и на руската литература на XIX и XX век, както и на руската политическа и религиозна философия на XIX век. Той е член на обществения редакционен съвет на основаното от Максим Горки списание „Литературная учеба“, което се издава в Москва.

Автор е на книгите: „Творци на слово“ (1982), „Човекът в словото“ (1986), „Съвестта на думите“ (1988), „Въведение във философията на българската литературна история“ (2004), „Разумът в българската история“ (2006), „Малкият народ: теория, история, състояние“ (2007), „Друг начин на мислене“ (2008), „Найден Вълчев. Литературна анкета“ (2008), „Смисълът на литаретурознанието“ (2010), „Христо Ботев като мислител“ (2010), „Руският разум“ (2010), „Българска история по Антон Дончев“ (2012), „Българският ум. Непрочетеният Цветан Стоянов“ (2013), „Работа на ума. Вариации върху теми“ (2013), „Българският свят. Историята на литературата като история на националния живот“ (2014), „Българският ум. Непрочетения Тончо Жечев“ (2015) и „Грозната муза. Идеи, личности и мотиви в българското литературознание до XX век (2016).

Националната награда за литературна критика „Нешо Бончев“ ще бъде връчена на 31 март 2016 година от 17:30 часа в Исторически музей-Панагюрище. Съгласно статута за определяне на носителя на наградата, носителят на приза ще получи плакет, грамота и парична награда, осигурени от Община Панагюрище.

Конкурсът за литературна критика и преводаческа дейност е единствен в България и се присъжда за принос в съвременната българска литературна критика, като израз на обществено признание. Връчва се в град Панагюрище по време на традиционните Бончеви празници през месец март.