Идентификация



Панагюрище тържествено отбеляза Деня на Независимостта Печат Е-мейл
Написано от PR   


В Панагюрище честването на 116 години от обявяването на Независимостта започна на централния площад „20 април”. Под звуците на химна на Република България, изпълнен от Духов оркестър „Делчо Радивчев”, кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов издигна българския трибагреник.

Последва празнично шествие до Паметника на загиналите във войните за национално обединение на площад „Цар Освободител”. Пред  мемориала благодарствен молебен отслужиха Негово Високоблагоговейнство ставрофорен свещеноиконом Атанас Манолов, Архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия, и свещеници от духовната околия.


Слово за обстоятелствата, допринесли за историческия акт в църквата “Свети  Четиридесет мъченици” във Велико Търново на 22 септември 1908 година, прочете директорът  на Исторически музей – Панагюрище доц.Атанас Шопов. 


Той започна с думите на Васил Левски, които звучат изключително актуално и днес: Да бъдем равни с другите европейски народи, зависи от нашите собствени задружни сили… Дързост, братя, и напред. Вашето участие в народното ни дело ще остави имената Ви неизгладими в народната ни история.

В словото си доц. Шопов открои следните факти: Периодът в края на ХIХ и началото на ХХ в. се откроява като най-успешната и плодотворна епоха в новата ни история. Достатъчно е само да споменем, че тъкмо това е времето на укрепването и съзиждането на модерната българска държавност. Така постепенно, 30 години след Освобождението на България, извоюването на независимостта се превръща в една от основните цели на държавния елит.

Подготовката за обявяването  на  независимостта  формално  започва  след  избухването  на Младотурската  революция  през  м.  юли  1908  г. Друг  фактор,  благоприятстващ  обявяването й е избухналата  през м. септември  1908  г.  стачка  в  Източните  железници.  Българските  власти  се  възползват  от нея и железниците на територията на страната ни са обявени за държавни.

Към обстоятелствата, допринесли за обявяването на независимостта е и „Инцидентът Гешов“ – на 30 август 1908 г. българският дипломатически агент в Цариград Иван Ст. Гешов не е поканен на празненството по случай рождения ден на султана – под предлог, че няма място сред представителите на суверенните държави. Реакцията на нашето външно министерство е мигновена и той е отзован от Цариград. По този повод министър-председателят Ал. Малинов изпраща телеграма до княз Фердинанд, че „инцидентът Гешов“ е „отличен повод да подемем енергично въпроса за независимостта…“  Същевременно Австро-Унгария  готви анексията на окупираната по силата на Берлинския договор османска провинция Босна  и  Херцеговина.

С едноминутно мълчание и свеждане на глава бе почетена паметта на отдалите живота си българи за свободата на Отечеството. В знак на признателност пред Паметника на загиналите във войните за национално обединение на България бяха поднесени венци и цветя от: 


Общински съвет  – Панагюрище с председател Иван Лалов, кмета на Община Панагюрище Желязко Гагов, Общинското ръководство на БСП, общинските съветници от ПП „Възраждане”, Военно окръжие – Пазарджик, Исторически музей – Панагюрище, Общинска библиотека „Стоян Дринов“, ОУ „Проф. Марин Дринов”, ОУ „Двайсти Април”, СУ „Нешо Бончев”, Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм, Център за подкрепа за личностно развитие – Панагюрище, Ротари клуб – Панагюрище, Лайънс клуб – Панагюрище, признателни граждани.   

                                                                                   


Празнична програма завърши с изпълнения на Деница Панчовска и Сияна Кокотанекова, възпитаници на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Панагюрище под вещото ръководство на музикалните педагози Пепа Филина и Нона Немигенчева. „Шопска сюита” изигра Танцов състав „Панагюрско съкровище” с хореограф Елеонора Найденова.